Basında Biz / Haberler
arrow_back Geri Dön

İmaş Değirmencilik Sektöründe Türkiye'nin İhracat Lideri Oldu

İmaş Değirmencilik Sektöründe Türkiye'nin İhracat Lideri Oldu
15/01/2024

Tahıl ve yem değirmenciliği teknolojilerinde global ölçekteki liderlerden biri olma vizyonuna doğru hızla ilerleyen İmaş, son dönemdeki başarı öykülerine bir yenisini daha ekledi. TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi) 2023 yılı ihracat verilerine göre tahıl ve yem değirmeni makineleri kategorilerinin her ikisinde de Türkiye'nin lider ihracatçısı olan İmaş, bugün değirmencilik sektöründeki öncü yerini almış bulunuyor.

30 yılı aşkın bilgi birikimi ve tecrübenin, yeni yaklaşım, daha büyük ekip ve devam eden yatırımlarla birleşimi… İmaş, bugün sektörde her zamankinden daha güçlü ve iddialı bir şekilde ve inanılmaz bir hızla yol alıyor.

İmaş tahıl ve yem değirmenciliğine yönelik tüm makineleri üretmekte, 5 kıtada 100'den fazla ülkede 500'den fazla proje referansıyla dünya çapında anahtar teslimi un, mısır ve yem değirmenleri inşa etmektedir. 2023 yılında Orta Doğu, Afrika, Amerika, Avrupa, Uzakdoğu Asya, Rusya ve BDT bölgeleri başta olmak üzere farklı ülkelere gerçekleştirdiği makine ihracatı ile İmaş, hem tahıl hem yem değirmeni makineleri kategorilerinde Türkiye’nin lider firması oldu.

İmaş Makine Genel Müdürü Sayın Mustafa Özdemir, 'İmaş olarak ekibimiz şirketimize, ülkemize ve sektörümüze değer yaratma tutkusuyla çalışıyor. Başarımızın ardındaki temel faktörün bu sinerji olduğuna inanıyorum. Bugün sektörümüzde yılın ihracat lideri olmanın gururu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Üretimdeki kapasitemiz ve gücümüz, deneyimli ekibimiz ve disiplinli çalışmalarımız sayesinde aslında bir yıllık periyot içerisine pek çok yeni sipariş ve sevkiyatı sığdırmayı başardık. Bugün hem tahıl hem de yem değirmeni makineleri ihracatında diğer tüm Türk üreticilerin önüne geçmiş bulunuyoruz. Bu büyük başarıda değerli katılımlarından dolayı tüm ekibimize ve dünyanın farklı yerlerindeki değerli iş ortaklarımıza tekrar teşekkür ediyorum. Yeni yılda yine hep beraber yepyeni başarılara imza atmak dileğiyle…’

Değirmencilik teknolojilerinde yılın ihracat lideri olmasının yanı sıra İmaş, bugün bazı diğer önemli başarı öyküleriyle de sektörde fark yaratıyor:

İmaş İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda

Türkiye'nin halka arz edilen ilk ve tek değirmen makinesi üreticisi olması, ve şirket hisselerinin (İMASM) Nisan 2022'den bu yana İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem görmesi sayesinde İmaş, finansal olarak her geçen gün daha da güçleniyor. Bu durum firmayı dünya çapında anahtar teslimi tahıl ve yem değirmenciliği projeleri için güvenilir bir partner haline getiriyor.

İmaş Türkiye'nin Ar-Ge Liderleri Arasında

İmaş 2015 yılından bu yana Türkiye'nin En Büyük 250 Ar-Ge Lideri arasında olup, ayrıca Turkish Time'ın en fazla Ar-Ge bütçesine sahip şirketler sıralamasına göre tüm endüstriyel segmentlerde Türk makine sektörünün İlk 10 Ar-Ge Lideri arasında yer alıyor. İmaş, 2023 yılında Tübitak (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) tarafından 'Yapay Zeka Ekosistemi' geliştirme programına kabul edilerek sektörün 'dijital dönüşümünde' lider yerini şimdiden aldı.